Kredyt dla firm co warto o nim wiedzieć i jaki najlepiej wybrać. - Clear finance
Blog kredytowy

Kredyt dla firm co warto o nim wiedzieć i jaki najlepiej wybrać.

By 17 stycznia 2020 styczeń 21st, 2020 No Comments

Kredyt dla firm co warto o nim wiedzieć i jaki najlepiej wybrać.

Małe przedsiębiorstwa w Polsce często borykają się z problemami finansowymi i brakiem środku na rozwój. Dlatego w takich przypadkach warto zwrócić się o pomoc do banków. Jednak nie dla każdej firmy ten sam kredyt będzie odpowiedni warto dlatego dowiedzieć się więcej na temat kredytów dla firm i wybrać najbardziej korzystny dla naszej działalności.

Bardzo dużo mikro przedsiębiorców nigdy nie skorzystało z kredytu lub jakiejkolwiek pożyczki. Wynika to z małego rozeznania w ofertach banków i niewiedzy na tematach kredytów oraz pożyczek przez co boją się podejmować tak ważnej decyzji dla rozwoju firmy lub poprawy sytuacji finansowej. Wybór odpowiedniego dla nas kredytu wymaga bardzo szerokiej wiedzy na rynku finansowym oraz porównania wielu ofert bankowych tak, abyśmy wybrali naprawdę korzystną dla nas ofertę. Za nim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z podjęciem pieniędzy z banku warto zapoznać się z głównymi rodzajami kredytów firmowych dostępnych aktualnie na naszym rynku.

Jednym z kredytów dostępnych na naszym rynku jest kredyt inwestycyjny, który jest najczęściej wybieranym kredytem przez polskich przedsiębiorców.  Taki kredyt zaciągamy po to, aby mieć na nowe inwestycje, które mają nam przynieść korzyści majątkowe, rozwinąć naszą firmą lub utrzymać ją na dotychczasowym poziomie majątkowym. Jest to kredyt długo terminowy,  dla którego możemy wydłużyć okres spłaty aż do 20 lat. Koszty tego kredytu będą zależne od tego jakie bank podejmuje ryzyko i od wkładu własnego przedsiębiorstwa. Wymagany wkład własny wynosi od 20 do 30 procent, wyjątkiem są niektóre banki oczekujące jedynie 10 procent wkładu własnego, ale trzeba się wtedy liczyć z dodatkowymi kosztami. Kolejnym z wymogów jest staż firmy który musi wynosić co najmniej 12-24 miesięcy. Taki kredyt możemy przeznaczyć na modernizację naszej firmy, zakup jakiejś nieruchomości, samochodu, maszyn lub na wybudowanie hali produkcyjnej.

Kolejnym z kredytów dla firm jest kredyt odnawialny jest to bardzo wygodna forma kredytu na rachunku firmowym, który jest bardzo podobny do karty kredytowej. Pomaga nam gdy tracimy płynność finansową możemy wtedy dalej wykonywać z konta transakcje do określonego wcześniej limitu.  Kredyt odnawialny jest o tyle wygodny, że nie musimy za każdym razem składać wniosku kredytowego, ten rodzaj kredytowania bardzo przypomina linię kredytową. Jeżeli chodzi o spłatę takiego kredytu wygląda to w ten sposób, że bank nalicza odsetki tylko od wydanej przez nas kwoty i gdy tylko wpłacimy jakieś pieniądze na konto bank automatycznie obniża nam zadłużenie.

Kredyt obrotowy jest to kredyt, którym możemy finansować bieżąca działalność  to znaczy pieniądze z tego kredytu możemy wykorzystać np. na wypłatę dla pracowników,  uregulowanie płatności do urzędu skarbowego lub ZUS oraz pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Na taki typ finansowania decydują się przeważnie firmy, które mają pieniądze w wystawionych fakturach lecz kontrahenci zalegają im z wypłatą należności.  Wysokość takiego kredytu zależy głównie od naszego dochodu oraz zabezpieczenia w razie braku spłaty. Długość okresu spłaty takiego kredytu wynosi około 12-36 miesięcy jest to bowiem kredyt krótkoterminowy.

Ostatnim kredytem, o którym wspomnę jest kredyt gotówkowy jest to bardzo wygodna forma finansowania ponieważ nie musimy wykazać bankowi na co wykorzystamy pieniądze. Warunkiem dostania takiego kredytu jest staż firmy 6 miesięcy lub 12, od długości istnienia firmy zależą koszty nałożone przez bank na kredyt. Minusem takiego kredytu są koszta którą w porównaniu do innych kredytów są duże przez ryzyko jakie bank musi podjąć. Jeżeli chodzi o spłatę taki kredyt spłacany jest z bieżących przychodów firmy.

W tym poście wymieniliśmy 4 rodzaje kredytów dla firm jednak istnieje wiele więcej możliwości finansowanie naszej firmy dlatego warto z pomocą zwrócić się do kogoś kto zna się na bankowości i będzie w stanie wybrać dla nas najkorzystniejszą  z opcji. Jeżeli masz już na oku jakikolwiek kredyt ale nie jesteś pewien czy podejmujesz dobrą decyzję zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą który udzieli Państwu darmowej porady i pomoże dopełnić formalności.

Leave a Reply